ITD - Brancheorganisation for den danske vejgodstransportIconIcon

5. april 2019 - 02:40

ITD: Rekordstor tilmelding til generalforsamling

ITD: Rekordstor tilmelding til generalforsamling

ITD's afgående formand Gert Jakobsen.

Af Redaktionen

5. april 2019 - 02:40

Mere end 200 tilmeldt ITD’s generalforsamling i morgen i Horsens.

 

Der er dømt trængsel, når brancheorganisationen ITD i morgen, lørdag 6. april fra kl. 9.30, holder generalforsamling på Hotel Opus i Horsens. I går var der over 200 personer tilmeldt generalforsamlingen.

 

De godt 200 personer er primært medlemmer men også gæster, og deltagerantallet blandt medlemmer slår rekord i foreningens 70-årige historie.

 

Formand: Glædeligt

ITD's afgående formand Gert Jakobsen:

- Det glæder mig utroligt meget, at så mange medlemmer møder op på generalforsamlingen. Det viser, at vi er en levende forening, som medlemmerne brænder for og engagerer sig i. Vi har en bredt sammensat medlemsskare, og på generalforsamlingen har alle mulighed for at være med og blive involveret i dialogen og beslutningerne. Jeg er stolt over, at ITD – modsat mange andre foreninger – har en åben og demokratisk struktur, hvor vi sætter pris på involvering og engagement - præcis som det bør findes i enhver moderne og fremsynet forening. Det sætter vores medlemmer tydeligvis også stor pris på.

Læst i alt:

448 gange

|

Læses i øjeblikket af:

1

Kommentar

Mest læste i dag

Mest læste de sidste 7 dage